Teknoloji

Bilgisayar Nedir? Bilgisayara Giriş

Teknolojinin Temeli Bilgisayarlar

Merhabalar X,Y ve Z kuşakları. İlk konulu makalelerimi bilgisayar dersleri konularında vereceğim sizlere. Hergün bilgisizce kullandığımız bilgisayarlar aslında nedir? Nasıl çalışır? Bilgisayar problemleri nasıl giderilir ? elimden geldiğince tüm bilmeyenlere yada bildiklerini unutanlara anlatmaya çalışacağıım.

Bilgisayarlar aslında bilgi falan saymazlar. Bilgiyi insan yükler, o ise istendiğinde sayar. Bilgisayar yani Computer ilk çıktığı yıllarda bir kaç basit hesaplama yapabilen devasa hesap makineleri idi. Git gide insanlığın gelişmesi ve icatlar ile bugün bu hale geldi ancak daha da evrilecek. 1980’li yıllarda hayali bilim kurgu filimlerini bugün büyük bir gerçeklilikle yaşıyoruz. Bilgisayar bağlantılarının kopması demek hayat bağımızın kopması anlamına geliyor yaşadığımız yüzyılda. Neyse fazla kafa ütülemeden konuya bir değinelim. Nedir bu bilgisayar. İnsanlar bilgisayarın ne olduğunu bilmeden bilgisayar kullanıyor. İnternetten bir şekilde kullanıcı düzeyine geliyor. Ancak kullanıcı düzeyi kelimesi farklıdır arkadaşlar. Bilgisayarın hangi mantıkla nasıl çalıştığını bilmek zorundadır kullanıcılar.

Kısaca açıklayalım: Bilgisayar iki farklı konu ile bir araya gelerek çalışabilirler. Birisi Donanım birisi Yazılım.   Donanım dediğimiz aslında aygıtlardır. Aygıtlar bir araya gelerek donanımı oluştururlar. Mesela İşlemciler, Ram’ler, Monitör, Klavye, Ses kartı, Ekran kartı, Disk yuvaları, Harddiskler, Diskler, Teypler, Modemler hepsi aygıttır. Yani fiziksel olarak elektronik devrelerden oluşan kartlardır, aygıtlardır. Hepsi bilgisayar üzerinde uyumlu olarak çalışmaları gereklidir ki bunları üreten firmalar devamlı suretle yeni gelişmeler ile ürünlerini piyasaya sunmaktadırlar. Aygıtların görevleri vardır içine elektronik devreler ile tanımlanmış hepsi bu görevleri işleyerek yazılım ortamını sağlamaktadır. Bilgisayarın ana yazılımı DOS dediğimiz ortamdır aslında. Bu DOS ortamında 1 ve 0 üzerinden olaylar gerçekleşir. 1 doğru 0 yanlış demektir bilgisayar dilinde. Herşey 1 ve 0 üzerine gönderilen komutlardan oluşur. Bu normal klasik kullandığımız her bilgisayarın temelidir. Ancak günümüzde quantum bilgisayarlar üretilmiştir ki bunlar çok yüksek maliyetli her yöne sorgu ve veri aktarımı yapan makinelerdir ki bunları çok büyük firmalar dünya üzerinde işlem yapan firmalar kullanmaktadırlar. Yapay zeka teknolojisi bunlar üzerinde kurulmaktadır.

Konuyu çok fazla dağıtmadan devam edelim. Bilgisayar ekranı açılırken ilk gelen siyah ekran dos ortamıdır. Dos ortamında bir takım işlemler yapılır. Bunlar aygıtların nasıl bir çalışma içerisinde olacağı hususunda Ram dediğimiz önbellek aygıtına yapacağı işlemleri kaydeder. Diğer aygıtlar ram’in verdiği komutlara göre hareket eder. Bunlar hepsi neredeyse ışık hızında gerçekleşir ve bilgisayarımız işlemler tamamlandığında Hoşgeldiniz bilmem kim diye bir mesaj ile çalışmaya hazır olduğunu ifade eder.

Bu konu ile başlamak istedim çünkü başta söylenecek şeyleri başta söylemek gerekir öğrenmek isteyenler için. Biz bilgisayarım çalışma kısmına geldiğimizde bir sürü Dos komutu öğrenmiş olacaksınız ki bunlar normalde bir kullanıcı için çok da önemli olmayan ama başınız sıkıştığında bilgisayarcı aramayacağınız kendi sorunlarınızı kendinizin giderebileceği ortamı sağlayacaktır. O yüzden önemsiyorum. Bir web sitesimi yapacaksınız, bir mobil uygulamamı geliştireceksiniz. Bunlar görünüşte bunlar ile alakasız görünebilir ama temeli almamış iseniz diğer işleri de yapmanız oldukça zor olacak yapsanız dahi elinize yüzüne bulaştırabilirsiniz.

Yazılımlar konusu bir aygıtın nasıl davranması gerektiğini ram’e aktaran komutlardan başlar. Bilgisayarın ilk yapımcılarından olan Microsoft firması ürettiği her bilgisayar için en temel olan MS DOS komutlarını bilgisayarımızın bios dediğimiz işlemcisine yükleyerek bilgisayarları satar. İşlemciler ne kadar hızlı ise o kadar kararlı ve hızlı çalışırlar. Microsoft windows uygulamasını lisanslı sattığı için alternatif olarak adamın biri çıkmış demiş ki bu bilgisayarlara herkesin erişim ve kullanma hakkı olmalı deyip kendi sistemini kurmuş. Bunun adı da Unix dediğimiz işlemci kullanan Linux’tur. Linux bilgisayarlar bugün daha çok web sitelerini barındıran bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Linux sistemlerinden evlerimizde ki pek çok aygıtta kullanılabilir. Örneğin Kamera görüntülerini yakalayan Reciver dediğimiz kayıt cihazları. Yada internetten dijital şifreyi çözüp televizyonumuzu paralı kanalları beleş gösteren uydu alıcıları. Robotlar vs. çoğu linux sistemini kullanmaktadır. Linux sistemleri açık kaynak kodlu olduğu için geliştirilmeye her zaman müsaittir ki bir takım bilgisayar insanları bunu sürekli geliştirmektedirler. Bir diğer işletim sistemi Androiddir. Bu android işletim sistemi daha küçük fiziksel belleklerde cihazlarda yüksek performans almak için uygundur. Örneğin bir çoğumuzun telefonunda android işletim sistemi yüklü olarak gelir. Ve biz android için tasarlanmış, geliştirilmiş uygulamaları kullanarak hayatımızı kolaylaştırırız. Bir diğer işletim sistemi ise IOS’tur. IOS Windows işletim sistemine muhalif bir işletim sistemi olarak çıkmıştır. İlk örnekleri Machintosh olarak çııkmıştır. Günümüzde Apple firması bilgisayarlarda Machintosh dediğimiz IOS işletim sistemini ve cep telefonlarında IPHONE dediğimiz makinalarda kullanmaktadırlar. Machintosh bilgisayarlar daha çok grafik işlemciye değer verirler ki matbaalar ve yayınevleri bilgisayar ağlarını machintosh ile döşemişlerdir. Ben size anladığım ve bildiğim kadarı ile herşeyi tek tek anlatacağım. Sabırla bizi takip etmenizi diliyorum.

İlk etapta biz MS DOS komutlarına geçiş yapacağız. Çünkü evlerde kullandığımız bilgisayarlarımız genellikle kişisel bilgisayarlardır ki ingilizcesi Personal Computer (PC) bilgisayarlardır. PC bilgisayarlar kasalı monitörlü vs. bilgisayarlardır. Kullanımı laptop dediğimiz Notebook ile aynıdır. Aygıtlarına bağlı olarak aynı komutlar geçerlidir. Ve kişisel bilgisayarımız ister PC olsun ister Notebook hemen hemen herkes Microsoft Windows uygulaması kullanmaktadır. Dolayısı ile MS DOS komutlarından hiç olmadık bir yerde ihtiyacınız bulunabilir. O nedenle MS DOS komutlarından başlayacağız Allah nasip ederse.. MS DOS komutlarını tek tek açıklayacağız nedir ne işe yarar diye. Bu komutları Y kuşağı pek önemsemiyor. Hazırcılık Z kuşağının geneteğinde var. Tabi Z kuşağı GDO’lu besinler ile büyüdüğü için  midir? nedir bilemiyorum. Ama kendi çocuklarım da dahil olmak üzere Z kuşağının negatif yönlerinden birisi bu. Bunu üzülerek söylüyorum ama durum maalesef böyle. Benimsenmiş hazırcılık, hazır bilgi ve sonuç Tembellik. Bunları söylediğim için kusara bakmayın Z kuşağı. X ve Y kuşakları ile en büyük çatışma problemlerinizden birisi bu.. 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu